بشار اسد: آمریکا و متحدانش به‌دنبال تضعیف و تجزیه سوریه هستندبه گزارش گروه بین‌الملل بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه اعلام کرد که هیئت دمشق در نشست‌های کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو، اصلا درباره مسائل مربوط به ثبات سوریه بحثی نمی‌کند.

وی در گفت‌‌وگو با شبکه تلویزیونی «زفردا» روسیه، گفت: «طرف مقابلِ هیئتی از دولت سوریه در گفت‌وگوهای کمیته قانون اساسی سوریه، توسط ترکیه تشکیل شده است.»

رئیس جمهور سوریه تأکید کرد: «ترکیه و کشورهای حامی آن از جمله آمریکا و متحدانش، به کار کمیته قانون اساسی سوریه به شکلی سازنده اهمیت نمی‌دهند و خواسته‌های آن‌ها تضعیف دولت سوریه و تجزیه این کشور است و بسیار مناطق و کشورهایی بوده که واشنگتن بر آن‌ها قانون‌های اساسی تحمیل کرده تا آن‌جا را به فتنه و هرج و مرج و نه ثبات بکشد».

اسد تاکید کرد: «دولت سوریه چنین روشی را قبول ندارد و مذاکره درباره مسائل مربوط به ثبات سوریه را قبول نمی‌کند.»

خاطرنشان می‌شود؛ سومین دور مذاکرات نمایندگان دولت سوریه و مخالفان سوریه در ژنو شهریور برگزار شد. این مذاکرات برای یافتن یک راه‌ حل سیاسی و تدوین قانون اساسی جدید سوریه زیر نظر سازمان ملل برگزار شده بود.

کمیته قانون اساسی سوریه ۴۵ عضو دارد که نمایندگانی از ۱۵ گروه مخالف و جامعه مدنی سوریه و همچنین نمایندگانی از دولت بشار اسد را دربرمی‌گیرد.

نمایندگانی از آمریکا، روسیه، ترکیه و ایران نیز در مذاکرات ژنو حاضر بوده‌اند، اما به طور مستقیم در مذاکرات شرکت نداشتند.

انتهای پیام/ ۱۱۳