آمریکا و سعودی در پیشبرد توطئه اردوکشی خیابانی در عراق و تضعیف حشدالشعبی ناکام ماندندبه گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، حسین آجورلو کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگویی، با اشاره به توطئه‌های رژیم‌های آمریکا و سعودی برای ناآرام کردن عراق اظهار داشت: آمریکایی‌ها در چند سال اخیر با هدف نفوذ و اعمال سلطه وارد عراق شدند اما با همه اقداماتی که با همکاری عربستان کردند، دیدند نیرو‌های مختلف عراقی تنها قصد همکاری با ایران را دارند.

وی با اشاره به نفوذ منطقه‌ای ایران در عراق گفت: به قول آمریکایی‌ها، آن‌ها در عراق جنگیدند ولی ایرانی‌ها بهره بردند، این روند ادامه داشت تا اینکه داعش به یک موضوع خطرناک، در حفظ امنیت ملی در عراق تبدیل شد.

آجورلو عنوان کرد: در شرایط حضور داعش در عراق با کمک‌های ایران و هدایت‌های مرجعیت شیعی شاهد بودیم، یک جریان نظامی گسترده‌ای به نام حشدالشعبی شکل گرفت و توانست ضربه‌های سنگینی را به داعش و سایر گروه‌های تکفیری وارد کند.این ژثوپلتیک باعث شد حشد الشعبی به‌ عنوان یک نیروی مدافع وطنی در ذهن مردم عراق تداعی کند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی یادآورشد: آمریکایی‌ها در چند ماه اخیر با اقدامات خود عده‎ای را به اردوکشی خیابانی در عراق تحریک کردند و دنبال این بودند تا حشدالشعبی را ضعیف کنند اما این هدفشان در پی رابطه گرم و عمیق حشدالشعبی با مردم، مرجعیت و بدنه سیاسی عراق، محقق نشد.

کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: راهبرد جدید جریانات محور عبری، عربی، غربی بر این است تا تفرقه در عراق را از داخل حشدالشعبی که مورد حمایت ایران و مرجعیت است،آغاز کنند.

آجورلو با اشاره به توهین روزنامه سعودی به ساحت آیت الله سیستانی، تأکید کرد: این کاریکاتور نشانگر خشم عمیق سعودی‌ها از مرجعیت شیعی عراق بود؛ آنها با کمرنگ کردن نفوذ آیت الله سیستانی در عراق، می‌خواهند جایگاه مهره خود در عراق را مستحکم کنند.

منبع: میزان

انتهای پیام/ ۳۴۱