آمریکا همچنان به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ ادامه می‌دهدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «مجید تخت‌روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک امروز (دوشنبه) در توئیتی با اشاره به پنجمین سالگرد تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شوری امنیت نوشت: «امروز پنجمین سالگرد تصویب به اتفاق قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت در تأیید برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) است.»

وی افزود: «دو سال پیش آمریکا، به قول خودش، «مشارکت» در برجام را متوقف کرد و تمام حقوقش را به‌عنوان یک شریک از دست داد.»

تخت‌روانچی تصریح کرد: «آمریکا در حالی که موظف است از قطعنامه‌های شورای امنیت تبعیت کند، همچنان به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ ادامه می‌دهد.

بر اساس این گزارش، پس از ۱۳ سال مذاکرات بین‌المللی فشرده، برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) بین ایران و گروه ۱+۵ مورد توافق قرار گرفت و یک هفته بعد با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تأیید و به‌عنوان ضمیمه اول به قطعنامه پیوست و در سطح ملی در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۴ براساس قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، اجرای آن توسط مجلس تصویب شد.

بعد از ورود ترامپ به کاخ سفید در نهایت رئیس جمهور آمریکا به صورت یکجانبه و غیرقانونی در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (هشتم می ۲۰۱۸) از برجام خارج و در دو مرحله تحریم‌های ثانویه آن مجدداً علیه ایران به‌طور کامل اجرایی شد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پنجمین سالگرد حصول برجام در بیانیه‌ای اعلام کرد: جامعیت و نهایی بودن این توافق که به سختی و پس از دو سال مذاکره فشرده در بالاترین سطوح، با ترسیم تمامی جزئیات و با جدول زمان‌بندی دقیق به دست آمده است، نباید به هیچ وجه مخدوش شود. هیچ جایگزینی برای این توافق وجود ندارد، پس اگر اراده سیاسی جامعه بین‌المللی به‌ویژه اعضای باقی‌مانده برجام بر حفظ این توافق مهم است، بسیار مهم است که بر تضمین اجرای متوازن و با حسن نیت توافق تمرکز کنیم.

انتهای پیام/ ۲۴۱