آمریکا منشور حقوق بین الملل را نقض کرد/ دستگاه دیپلماسی اعتراض ایران را در شورای امنیت ثبت کندبه گزارش گروه سایر رسانه‌های بسیج پرس به نقل از بسیج پرس پرس به نقل از دفاع پرس، الهام امین‌زاده کارشناس حقوق بین‌الملل در گفتگویی با اشاره به حادثه شب گذشته و نزدیکی دو فروند جنگنده آمریکایی به هواپیمای ماهان در آسمان سوریه اظهار داشت: اقدام جنگنده‌های آمریکایی در تعرض به یک فروند هواپیمای مسافربری ایرانی در حریم هوایی سوریه‌ مصداق بارز نقض بند چهار ماده دو منشور حقوق بین‌الملل است که هر نوع توسل به زور را منع می‌کند.

وی افزود: تهدید هواپیمای غیر نظامی توسط جنگنده‌های آمریکا، اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق حقوق مدنی و اقتصادی را نقض کرده و با این اتفاق امنیت و حیات جان انسان‌ها در شرایطی که در آسمان بودند و وضعیت بسیار مخاطره آمیزی داشتند را به خطر انداختند.

امین زاده با تأکید بر اینکه اقدام شب گذشته امریکایی‌ها نقض آشکار منشور حقوق بین‌الملل و اسناد حقوقی است، تصریح کرد: دستگاه دیپلماسی باید مراتب اعتراض ایران را به این اقدام غیرانسانی آمریکا به شورای امنیت اعلام کند و از مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد بخواهد که این اقدام آمریکا را محکوم کنند و آمریکا را ملزم به پاسخگویی در این خصوص کند و از سوی دیگر آمریکا مجبور به جبران خسارات مادی و معنوی به مسافرانی شود که دچار وحشت شدند.

این کارشناس حقوق بین‌الملل ادامه داد: دستگاه دیپلماسی باید اعتراض ایران به این اقدام را در شورای امنیت ثبت کند تا آمریکا مورد محکومیت قرار گرفته زیرا با ابزار نظامی، هواپیمای غیر نظامی را که مسافرانی غیر نظامی داشته تهدید کرده است.

امین زاده اقدام آمریکا را خلاف قوانین بین المللی هواپیمایی ایکائو دانست و گفت: این برای محکومیت دولت آمریکا کافی است زیرا کریدورهایی که برای هواپیماهای مسافربری هستند اگر توسط جنگنده‌های نظامی مورد تعرض قرار گیرند کشور متخلف باید پاسخگو باشد.

وی افزود: دولت و بخش دیپلماسی وزارت امور خارجه باید این موضوع را با جدیت پیگیری کنند و آمریکا را در سازمان ملل محکوم کنند و آمریکا نیز باید خسارات مادی و معنوی که به هواپیمایی ایران و مسافران وارد کرده است را پرداخت کند و هچمنین مسئولان آمریکایی تضمین شفاهی و کتبی دهند که دیگر از این گونه اقدامات مخاطره انگیز انجام نمی‌دهند.

کارشناسی حقوق بین الملل تاکید کرد: فرماندهی که دستور این عمل خلاف حقوق بین الملل را نیز داده است باید مورد مجازات قرار گیرد.

منبع: مهر

انتهای پیام/۳۴۱