تحلیلگر سیاسی: آمریکا به ابقای نظامیانش در عراق امیدوار استبه گزارش گروه بین‌الملل بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، «صباح الطائی» تحلیلگر سیاسی عراق اظهار داشت که طرف آمریکایی به تغییر مواضع سیاسی و تشکیل فراکسیون جدید به ریاست «مصطفی الکاظمی» به منظور تغییر موضع پارلمان در خصوص اخراج نیروهای خارجی از عراق امیدوار است.

الطائی در مصاحبه با وبگاه «المعلومه» پیش‌بینی کرد که در صورت توافق بر سر زمان برگزاری انتخابات زودهنگام، دوره آینده شاهد تحولات سیاسی خاصی باشد و ائتلاف‌ها و فراکسیون‌های جدیدی تشکیل شود.

وی افزود که گزارشات حاکی از تشکیل فراکسیون سیاسی جدید به رهبری الکاظمی و چند فراکسیون سیاسی دیگر در روزهای آینده است که از سیاست آمریکا و ابقای نظامیان آن در داخل عراق حمایت خواهند کرد تا به این ترتیب با کسب حمایت واشنگتن، زمام امور در کشور را به دست گیرند.

او همچنین تصریح کرد که آمریکا به این تغییرات دل خوش کرده است و بر این اساس مذاکرات با بغداد را به تعویق می‌اندازد تا این تحولات سیاسی در عراق رخ دهد و حمایت فراکسیون‌های جدید با هدف ابقای نظامیان آمریکایی در عراق و لغو مصوبه پارلمان در خصوص اخراج نیروهای خارجی از این کشور را کسب کند.

دی ماه گذشته به دنبال اقدام جنایتکارانه آمریکا در به شهادت رساندن سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون رئیس سازمان الحشد‌الشعبی در بغداد، پارلمان عراق طرح اخراج نظامیان آمریکایی از عراق را تصویب کرد.

در سال ۲۰۱۴ حدود پنج هزار نظامی آمریکایی در قالب ائتلاف بین‌المللی در پایگاه‌های نظامی عراق مستقر شده‌اند.

انتهای پیام/ ۱۴۱