[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، پرویز فتاح در بازدید از زندان تهران بزرگ و آغاز فرآیند آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد اظهار کرد: امروز از یکی از ندامتگاه‌های بزرگ کشور بازدید کردیم، در هفته گذشته در قوه قضائیه ملاقاتی داشتیم و تفاهمنامه‌ای امضا کردیم که در آن با توجه به شرایط کرونایی و رکود اقتصادی، در حمایت از بخشی از اقشار ضعیف زندانیان قدم برداریم.

وی ادامه داد: ما نسبت به محرومان احساس مسئولیت می‌کنیم و این را باید بدانیم همه زندانیان دارای ثروت نیستند و مسئولیت داریم که به آنها کمک کنیم.

رئیس بنیاد مستضعفان افزود: کمک‌های ما به زندانیان محروم در سه مرحله بود؛ مرحله اول در فروردین ماه و هنگامی بود که قوه قضائیه تعدادی از زندانیان را به مرخصی فرستاد و ۲۰ میلیارد تومان کارت هدیه به آنها ارائه داد. مرحله دوم، وام قرض‌الحسنه ۲۰ میلیاردی بود و به افرادی که داخل زندان بودند، به صورت وام قرض‌الحسنه پرداخت شد.

فتاح تصریح کرد: مرحله سوم کمک‌های ما که از امروز آغاز شد، آزاد کردن محکومان غیرعمد که رقم محکومیتشان زیر ۵۰ میلیون تومان بود، است. همچنین ۲۵۷۴ محکوم غیرعمد در کشور داریم که تمامی این افراد رقم بدهی‌شان زیر ۵۰ میلیون تومان بود.

وی گفت: ۵۰ میلیارد تومان پرداخت کردیم و از امروز هم آزادی زندانیان آغاز می‌شود البته پس از این مرحله همچنان از محکومان بیشتری که جرایم غیرعمد دارند و الحق که زندان جایشان نیست، حمایت می‌کنیم.

فتاح تأکید کرد: بنیاد مستضعفان ۵۰ میلیارد تومان کمک کرده که متوسط هر نفر کمتر از ۲۰ میلیون تومان بدهی داشته است.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه ۹۰ درصد افرادی که با این پول آزاد شده‌اند، متأهل هستند، گفت: بالاترین سن زندانی که در این دوره آزاد شده، ۸۸ سال و پایین‌ترین سن ۱۹ ساله است. از این میان ۴۳ نفر زن و مابقی مرد هستند.

به گفته وی، طبق اعلام مسئولان زندان، هزینه‌های یک زندانی ماهانه حداقل یک میلیون تومان است.

فتاح بیان کرد: بعضی از محکومیت‌ها صدور حکم‌شان طولانی می‌شود که باید تسریع شود. در شرایط کرونایی، باید جمعیت زندان‌ها کم شود و ما به عنوان بنیاد مستضعفان آماده هستیم در تهیه لوازم بهداشتی به قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها کمک کنیم.

رئیس بنیاد مستضعفان خاطرنشان کرد: اگر برای وام ضروری زندانیان هم نیازی باشد، بنیاد مستضعفان همراه سازمان زندان‌ها و قوه قضائیه خواهد بود. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که به زندانیان محروم کمک کنیم البته محکومانی که چند هزار میلیارد بدهی دارند، باید به زندان بیایند و نباید زندان برای آنها تبدیل به «هتل زندان» شود.

[ad_2]

منبع:مهر