به گزارش گروه اخبار داخلی بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، «ویچسلاو والودین» رئیس دومای دولتی روسیه طی تماسی تلفنی با «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس شورای اسلامی بر توسعه همکاری پارلمانی ایران و روسیه تأکید کرد و اظهار داشت: امیدواریم با فراهم شدن شرایط بهداشتی، شاهد تبادل هیات‌های پارلمانی میان مجالس دو کشور باشیم.

وی در ادامه، همکاری‌های متنوع ایران و روسیه را بخش مهمی از روابط فی‌مابین دانست و افزود: پارلمان روسیه آمادگی لازم برای کمک به تسهیل روابط در تمامی زمینه ها را با جمهوری اسلامی ایران دارد.

والودین در پایان با اشاره به تشدید درگیری های ارمنستان و آذربایجان بر سر موضوع قره باغ گفت: همچون شما معتقد هستیم که باید این درگیری به صورت مسالمت آمیز و از طریق گفت‌وگو و مذاکره حل و فصل شود.

قالیباف نیز در این تماس تلفنی با اشاره به گذشت چند ماه از فعالیت مجلس یازدهم گفت: دوره پیشِ رو فرصت مغتنمی برای ایران و روسیه است که روابط پارلمانی خود را توسعه و همکاری‌های فی‌مابین را شتاب ببخشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: تداوم گفت‌وگوی تهران ـ مسکو، هم در حوزه منطقه ای و هم در حوزه بین المللی تأثیرگذار خواهد بود و ما از استمرار گفتوگوهای سازنده دو کشور استقبال می کنیم.

قالیباف با اشاره به شرایط پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا گفت: همه‌گیری کرونا برخی همکاری های دو طرف را تحت تأثیر قرار داده است، اما در شرایط حاضر انتظار داریم با رعایت پروتکل های بهداشتی این همکاری ها با سرعت بیشتری ادامه یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تشدید تنش های ارمنستان و آذربایجان را نگران‌کننده خواند و گفت: باید تلاش کنیم که درگیری ها متوقف شود و طرفین با گفتوگو به مناقشات موجود پایان دهند.

طرفین در این تماس تلفنی بر اهمیت سازوکار کمیسیون عالی مشترک پارلمانی دو کشور تأکید کردند.

انتهای پیام/ ۱۲۱