به گزارش خبرگزاری بسیج پرس ۱۱ خردادماه امسال وزارت راه و شهرسازی با اتاق تعاون ایران تفاهم نامه ساخت واحد مسکونی برای کارگران در حاشیه شهرک‌های صنعتی را به امضا رساند.

در همین ارتباط محمدجعفر کبیری، معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره جزئیات این طرح و پیشرفت آن اظهار داشت: تاکنون تعاونی‌های منتخب بیش از ۲ هزار عضو گرفته‌اند و اتاق تعاون ایران، محور کار است.

وی افزود: متناسب با جغرافیای مناطق منتخب، کارگرانی که امکان و درخواست اسکان در این شهرک‌ها را داشتند، عضو این تعاونی‌ها شدند تا پس از راه‌اندازی شهرک‌ها، در آنها اسکان یابند.

کبیری با بیان اینکه با کمک دولت و وزارت راه و شهرسازی کار را جلو خواهیم برد، ادامه داد: فعلاً برای ۲ هزار نفر ظرفیت وجود دارد و در صورت اختصاص زمین جدید، ما این آمادگی را داریم که ظرفیت را افزایش دهیم.

معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این ۳ طرح شهرک مسکونی کارگری به صورت پایلوت اجرا خواهد شد و پس از آسیب‌شناسی و رفع نیازها، این طرح را در اقصی‌نقاط کشور توسعه خواهیم داد.

کبیری افزود: در حال حاضر مقدمات کار فراهم شده و الان باید به مساله ساخت و مدیریت وارد شوند.

وی یادآور شد: مسکن کارگری در مناطقی احداث خواهد شد که ضمن داشتن امکانات زیربنایی و روبنایی، کمترین فاصله را با شهرک‌های صنعتی داشته باشد.

گفتنی است، ۳ شهرک مسکونی کارگری قرار است در ایوانکی در جنوب شرق تهران، شهرک مهرگان در قزوین و اشتهارد کرج احداث شود.

پروانه اصلانی، مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی پیش از این گفته بود تعاونی‌های ساخت مسکن کارگری در اتاق تعاون تشکیل و متقاضیانی که عضو این تعاونی‌ها می‌شوند باید توان پرداخت ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان بعنوان آورده را داشته باشند. به گفته وی، براساس تفاهم نامه قرار است مدل‌های تأمین منابع مالی و تجهیز منابع وزارت راه و شهرسازی و منابعی که وزارت کار و سازمان‌های ذیل آن وزارتخانه می‌آورند به کمک آورده متقاضیان مسکن کارگری بیاید. اصلانی گفته بود که بازنشستگان هم می‌توانند متقاضی مسکن کارگری باشند.منبع:مهر